Yaşlı Adam ve Deniz - Dipnot Kitap Kulübü sayfası


 ANASAYFA BİYOGRAFİ  ROMAN  ÖYKÜ ve NOVELLA  DENEME  ŞİİR  TIYATRO

 


Edtörün Notu
Ernest Hemingway'in 1951 yılında Küba'da yayımladığı son eseri "Yaşlı Adam ve Deniz"  yazarn yaşamı süresince yayımladığı son ve en yapıtıdır. Eser, kitap kahramanı olan Santiago'nın dev bir "kılıç balığı ile ölüm - kalım mücadelesinin anlatımıdır. Hemingway Yaşlı Balıkçı ile 1953 yılında Pulitzer ödülünü kazanmıştır. 1954 yılında Nobel ödülü alan Hemingway'in kazandığı bu ödülde "Yaşlı Balıkçının" rölü büyüktür. ,

Kübalı balıkçılar arasında "salao" sözcüğü talihsizliğin en uç noktasını ifade etmektedir. Bir lanet gibi... Öylesine ki Balıkçının küçük arkadaşı Manalo'nun ana-babası, çocuklarını Santiago ile balığa çıkmasını men etmiştir. "Salao" İspanyolca Saladato, "tuzlu" kelimesinden gelmektedir ama aslına bakarsanız "Salao" İspanyolcada Santiago'nun talihsizliğini dile getirmektedir. Sefere çıkmasının seksenbeşinci gününde Santiago kayığı ile Gulf Stream akıntısına girer.  Dev bir Kılıç balığı zokayı yutar.  Ancak balıkçı kılıç balığınıi karaya götüreceğine balık Santiagoyu açığa çekmeye başlar.  Santiago balık ile kıyasıya mücadele etmektedir.  Balıkçı İlginç bir şekilde bu onurlu mücadeleyi veren kılıç balığına hem şefkat hem de saygı duymaya başlar.  Aralarındaki ilişki eşit güçlerin onurlu bir mücadelesidir.


 

Yaşlı Adam ve Deniz
Ernest Hemingway

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Old_Man_and_the_Sea
Çeviri - Eren Arcan

Yaşlı Adam ve Deniz Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in 1951 yılında başlayıp 1952 yılında yayımladığı kısa romanıdır. Yazarın yaşamı boyunca yayımladığı son ve en önemli eseridir Kitap Santiago adlı bir balıkçının Küba sahilinde dev bir kılıç balığı ile mücadelesini anlatır. Ernest Hemingway "Yaşlı adam ve Deniz" eseri ile 1953 yılında Pulitzer ödülü ile onurlandırılmıştır.

Kitap yaşlanmakta olan deneyimli bir balıkçının dev bir kılıç balığı ile yaşam mücadelesini anlatır. Kitabın kahramanı yaşlı balıkçı Santiago, 84 gündür tek bir balık avlayamamıştır. O artık herkes için çok ağır bir itham olan bir "salao" dur. "Kadersiz." O kadar kadersizdir ki Manolo'nun ana babası çocuklarının bu "salao - talihsiz balıkçı" ile sefere çıkmasına razı değillerdir.

İhtiyar Balıkçı 84 gündür tek bir balık bile yakalayamamıştır. Balıkçının küçük dostu Manolo'nun ailesi Balıkçının bu talihsiz, kesat günlerinden ötürü çocuklarının uğursuz Santiago ile balık avlamasını karşı çıkmaktadırlar Onlara göre çocukları daha marifetli, zengin balıkçılarla sefere çıkmalıdır.

Oğlan yürekten Santiago'ya bağlıdır. Her akşam Santiago'nun kulubesine uğrayarak balıkçılık takımlarını, ertesi gün seferde yiyeceği kumanını hazırlar.

Manolo bütün itirazlara rağmen sevgiyle Santiago'ya bağlıdır. Santiago'nun sefere çıkma hazırlıklarını yakından takip eder. Onunla beğendiği beyzbolcu Joe di Maggio hakkında muhabet eder. (Joe di Magio rahmetli Marylin Munro'nun kocası idi) Santiago da artık kötü talihinin sonuna geldiğine inanmaktadır.

Talihsizliğinin ellibeşinci gününde emin kıyılardan çıkarak Meksika körfezi dolaylarındaki Gulf Stream sıcak su akıntısına geçmeyi planlar, göze alır. Oltalarını hazırlar. ve denize bırakır Öğlene doğru dev bir marlin (kılıç) balığı zokayı yutar. Yaşlı adam senelerin verdiği deneyimle oltayı çeker ama balık oltaya gelmez. Balıkçı marlini kayığa çekeceğine balık kayığı sürüklemeye başlar. Balıkçı marlinin oltayı aşırı gerginleştirerek koparacağından korkar. Gevşetse balık oltadan kurtulacaktır. Misinaları bedenine sarar.

Balık bütün gün kayığı sürükler. Bütün gece... Bir gece daha,,, Misinalardan dolayı bedeni kesiklerle dolan Santiago acılar içindedir. Balık kurtulmak üzere çırpındığı, döndüğü, fırladığı her harekette Santiago'nun yaraları derinleşir.

Üçüncü gün balık yorulur. Köpek balıkları kılıç balığının yaralarından akan kana hücum eder. Balıkçı saldıran ilk köpek balığını zıpkınıyla öldürür. Köpek balıkları ile savaşa girer. Bir kaç balığı öldürmesine rağmen köpek balıkları durmadan gelmektedir. Ama leş yiyen bu balıklara karşı savaşı umitsizdir. Santiago'nun avladığı yelken gibi seren direğine bağladığı Kılıç balığını iskeletine varıncaua kadar yerler. Kafa kuyruk, ne varsa...

Santiago kendini suçlar. Çok uzaklara gitmiş hudutları aşmıştır. Hüzünlüdür. Onurlu rakibinin ölümüne sebep olmuştur.

Ertesi gün balıkçılar Santiago'nun sandalının etrafını sarar Herkes hayret içindedir. Kıyıdaki kahvede oturan turistler hala Santiagonu kayığına bakarlar. Büyük kavgadan artakalan Marlin balığıdan geriye kalan enkazının etrafında hayretle dolanırlar. Santiago'yu büyük bir kaygıyla bekleyen Manolin onu kulübesinde uyanık bulunca gözyaşlarına boğulur.

Santiago uyandığında Santiago ve Manolin, bu iki dost balıkçı yeniden denize ortak olarak açılmaya karar verirler. Santiago kulübesine döner ve her zamanki gibiı. Afrikada kıyılarında oynaşan aslanları rüyasında görür

 

Yaşlı Adam ve Deniz (The Old Man And The Sea )

https://edebiyatvesanatakademisi.com

Yazıda Ernest HEMINGWAY The Old Man And The Sea Yaşlı Adam ve Deniz, romanı hakkında bilgiler, romanının özeti, romanın konusu, ana fikri, romanın kahramanları, romanın olay örgüsü, romanın yazarı, Ernest HEMINGWAY ,romanın şahıs kadrosu yazarın diğer romanları, Ernest HEMINGWAY The Old Man And The Sea Yaşlı Adam ve Deniz adlı eserden alıntılar yer alır. Eser hakkında yorumlar, romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.

Yaşlı Adam ve Deniz Özeti Ernest Hemingway
Hemingway'in Bir Hikayesinden Çağrışımlarla
Çanlar Kimin İçin Çalıyor ve Özeti Ernest HEMINGWAY

ESER HAKKINDA

Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway’e, Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran eseridir. Eserin özgün adı The Old Man And The Sea ‘dir. Eser dilimize Yaşlı Adam ve Deniz, İhtiyar Balıkçı veya İhtiyar Balıkçı ve Deniz gibi adlarla tercüme edilmiştir. Hamıngway, bu eseriyle Nobel ödülünden başka diğer ödüller de kazanmıştır. Gezgin ve maceraperest bir ruha sahip olan Hemingway bu hikâyesini Küba'ya gittiği yıllarda tasarlamış ve Küba’da yazmıştır. Romanın başkahramanı Kübalı bir balıkçı olan Santiago'dur. Hikâye yaşlı Santiago'nun Gulf Stream'in açıklarında büyük bir yelken balığı (bazı çevirilerde yanlışlıkla kılıç balığı olarak geçer) ile karşılaşması ve onunla beş gün süren mücadelesini anlatır.

Hikâyedeki olay ve kahramanlar sembolik olmakla beraber Hemingway’in kendi ifadesine göre yaşlı balıkçı ve çocuk yaşanmış bir öyküden anlatılmış kişilerdir.

Hemingway, ihtiyar balık­çının, çocuğun, denizin, balığın ve köpek balıklarının gerçek olduklarını söylemiş “Fakat ben onları yete­rince iyi ve gerçek göstermiş olsa idim, on­lar da pek çok şey ifade etmiş olurlardı.” Demiştir. [1] Olayın kurmaca sının realist bir anlayışla yazıldığı, olayın yaşlı adam ve çocuğun yazarın gözlemlerinden esinlenildiği, yazarın yaşamındaki izlenimlerden veya tanık olduğu hadiselerden süzülmediğini kabul edemeyeceğimiz bir şekilde de değildir “Hikâyenin başkahramanının adı Santiago İspanyolca ‘da Aziz Yakup'a verilen isimdir ve çile çekişin sembolüdür.”[2]

ROMANIN TÜRÜ

Hemingway, macera türü romanları ile ün kazanmış, kendisi de maceraperest bir gezgindir. Realist endişeler ile yazılmış olan bu roman onun diğer romanları gibi macera romanı niteliği taşımaktadır. (BKZ Çanlar Kimin İçin Çalıyor ) Ernest Hemingway. Küba’dan Afrika’ya ve dünyanın dört bir yanında serüven, tarih ve insan öyküleri peşinde koşmuş Nobel ödüllü bir yazardır. Yazarın tüm romanlarında da hayatından edindiği bu izlenimler belirir.

KONU Aylardır balık yakalamayan ama yıllardır balıkçılık yapan, Yaşlı bir Kübalı balıkçı olan Santiago’nun Meksika Körfezi açıklarında idealindeki balığı yakalar. Santıago hayatında gördüğü en büyük kılıçbalığını günler süren uğraşları sonucunda tam da pes edecekken teslim almayı başarır. Fakat devasa kılıçbalığını yakaladıktan sonra bu defa da köpek balıkları ile mücadeleye girecek yakaladığı balığı sahile getirmek zorunda kalacaktır. Santıago’nun devasa kılıç balığını yakalamak ve yakaladıktan sonra onu sahile taşımak için köpek balıkları ile giriştiği amansız savaş romanın belkemiğidir.

İhtiyar balıkçının tüm olumsuzluklara rağmen umudunu hiç yitirmeyişi ve her türlü zorluğa karşı yelken balığı ve köpek balıkları ile yaptığı mücadele romanın konusudur.

ANA FİKİR

Ülküsü olan kişi arkasından koşturdukça amaca ulaşacaktır. Yenilginin ve ölümün, göründüğü anda bile inanç ve azim sonucu zafer kazanılabilir.

ROMANDAKİ KARAKTERLER

SANTIAGO: küçük teknesiyle yalnız başına avlanan, zayıf, yaşlı, eli yüzü ve ensesi kırış kırış buruşmuş, hayatını balıkçılığa adamış, aylardır balık tutamayan zavallı bir balıkçıdır. Uzun zamandır balık avlayamadığı için yardımcılarını bile kaybetmiştir. Yaşlı olmasına rağmen sağlam vücutlu; mağlûbiyeti reddeden iradeli birisidir.

Herkes onun uğursuzluğun pençesine düşmüş zavallı bir bahtsız olarak görmektedir. Onu çok seven yardımcısı Küçük Manolin bile ondan ve teknesinden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Yaşlı balıkçı hayatı boyunca dev bir kılıç balığını yakalamak azmindedir. Herkes onunla balık yakalayamadığı için alay etmektedir. Ama o yılmadan usanmadan çok sevdiği deniz ve teknesinden vazgeçemez.

MANOLİN.. Yaşlı balıkçıyı çok seven, önceleri onun yanında çalışan ama eve balık getiremeyince ailesi tarafından Santıago’nun yanından alınarak, başka bir balıkçının yanına verilen sevgi dolu, cefakâr ve ve vefakâr bir çocuktur. Her halükarda ustasının yardımına koşan, kendi balıklarını bile yaşlı balıkçıya veren biridir. Her şeye rağmen Santıago’ya inanmakta ve ona saygı duymaktadır.

(ROMANIN ÖZETİ bölümü sayfa dışında bırakılmıştır.)