Amelie Nothomb


Kıran Kırana

Amelie Nothomb

Anasayfaya
Eleştiri sayfasına


 Editörün Notu :
Babasının diplomatik mesleği nedeniyle dünyanın pek çok ülkesini dolaşan Japon asıllı Amelie Japonya'da iş bularak çalışmaya başlar.  Batılı bir genç olan yazar ona acaip gelen Japon adetleri ve hırslı,  yöneticiler nedeniyle bu topluma uyum sağlamakta zorlanır.  Olayları mizah yoluyla kaleme alan Amelie Nothomb kitabı ile Fransız Akademisi Büyük Roman Adilini kazanmıştır

 http://www.etkinlikpaylas.com/

Yeni tanıştığım ve çok beğenerek okuduğum genç Fransız yazar Amelie Nothomb'un "Kara Sohbet" isimli romanından sonra yine aynı yazarın "Kıran Kırana" isimli romanını okudum. Aldığım tat aynıydı. Çoğu sözcüklerde mizah yükü yakalım ve yüzümde bir gülümse oluştu. Türkçeye çevrilen ilk kitabı olan "Katilin Temizliği" yeterli ilgiyi görmediği için piyasada ismini duyuramamıştır ne yazık ki genç Fransız yazar. Aynı zamanda otobitografik bir roman olan "Kıran Kırana"nın konusuna gelince; Japonya'da büyük bir ithalat-ihracat şirketinde çalışmaya başlayan Amelie-San, Japonya'daki çalışma hayatını anlatır. Ne kadar güçlü bir hiyerarşiye sahip olduğundan, kişilerin birbirlerinin arkasından çevirdiği dolaplardan, iş ahlakı ve iş temposundan da bahseder yazar kitabında. Amelie-San'ın amiri konumundaki Fubuki, 30 yaşlarında bekar bir kadındır. Bulunduğu noktaya çok büyük zorluklarla çıktığını her fırsatta dile getiren Fubuki, Amelie-San bilimeyen sebeplerden dolayı bir çekememezlik duygusu içindedir. Amirinin verdiği her işi yapmaya çalışan ama bir türlü başarılı olamayan Amelie-San'ın son görevi ise tuvalet temizliyiciliğidir. Her ne kadar mutlu olduğunu dile getirse de gururu kırılmıştır. Şirkette bir yılını doldurduktan sonra şirketten ayrılır ve ruhunu çok güzel pencerelere açar. Amelie-San'a bu şirkette çalışması belki de bir şanstı. Elinizden bırakamadan okuyacağınızı düşündüğüm, aynı zamanda Fransız Akademisi Büyük Roman Ödülü'nün de sahibidir bu roman.  

 

Kitabın Arkasındaki Not:

Amélie Nothomb, babasının diplomatik mesleği yüzünden çocukluğunu dünyanın çeşitli ülkelerinde geçirmiş genç bir yazar. Doğduğu ve yaşamının ilk yıllarını geçirdiği Japonya ise onun ilk gözağrısı. Eğitimini tamamladıktan sonra Japonya'da bir şirkette çalışmaya başlayan Amélie Nothomb, çok sevdiği Japon toplumunu iş başındayken de tanıma olanağı buldu ve böylece apayrı bir dünyaya adım attı. Çalışırken, katı geleneklerin, acımasız kapitalist rekabet yüzünden nasıl iyice koyulaştığını gördü. Kadınlar arası çekişmeyi yaşadı. İş hayatında yükselme çabasının kişisel değerlerde yarattığı bozulmaya tanık oldu ve hayatının Kıran Kırana geçen bu önemli dönemini eğlenceli bir dille kaleme aldı. Genç yazar, Fransa'da iki yıl boyunca listelerin üst sıralarından inmeyen, onlarca dile çevrilen bu romanıyla Fransız Akademisi Büyük Ödülü'ne değer bulundu.

Kitabın Adı: Kıran Kırana
Yazarı: Amelie Nothomb
Çeviren: Aslı Yüce Loof
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 119

 
>