Anasayfaya
Eleştiri sayfasına
 

  http://www.hukuki.net  

Kitap Adı : KANATSIZ KUŞLAR
Orjinal Adı : Birds Without Wings
Yazarı : LOUIS DE BERNIERES
Türü : ROMAN
Çevirmen : Bahar Ö. Düzgören
Yayın Evi : Altın Kitaplar


Dünya'da 10 milyondan fazla satan Yüzbaşı Corelli'nin Mandoloni'nin yazarından bize dair bir kitap. Okuduktan sonra yabancı bir yazarın bizim tarihimizden ve Mustafa Kemal Atatürk'ten esinlenerek bu kitabı yazmasıyla gurur duyacağımıza, tarihimizi roman tadında okumanın keyfine varacağımıza eminim. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kanatsız Kuşlar, büyüsü bozulan bir coğrafyada kendini yeniden var etmeye çalışan Türk ulusunun ve onun büyük önderi Mustafa Kemal in sıradışı öyküsüdür.
'Bernieres'in en iyi romanı. Çanakkale Savaşını Türklerin bakış açısından anlatırken, siperlerde yaşanan insanlıkdışı koşullan ve acımasızlığı dile getiriyor
The Seattle Times
"Ölmeden önce bu romanı mutlaka okuyun. Böyle önemli, güzel ve sıcak bir romanı okumamak büyük bir kayıp."
The Globe and Mail
"Harika, soluk kesici, yürek yaralayıcı olduğu kadar, pırıl pırıl görkemli bir roman... Bernieres aşk için ödenen korkunç bedeli, politika ve savaşı büyük bir ustalıkla inceliyor. Olağanüstü bir öykücü..."
The Miami Heralâ
"Esprili, dokunaklı bir öyküyü dile getiren muhteşem, şiirsel, olağanüstü şaşırtıcı bir roman... Louis de Bernieres'in duygusal yazım stili bu kitabın her sayfasından kuş cıvıltıları yankılatıyor... Kanatsız Kuşlar bir toplumu oluşturan insanların, yaşamlarına anlam veren sevgilerini, ruhlarını, yitirdikleri ümitlerini anlatıyor. Her bakımdan muhteşem bir kitap"
The Irish Times
"Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini ve modern Türkiye'nin doğuşunu, tarihsel değişimin Eskibahçe halkını nasıl etkilediğini dile getiriyor."
Neıvsday
"Bir edebiyat şaheseri... Louis de Bernieres çağımızın Leo Tolstoy'u."
Scattle Post - Intelliğencer


Louis de Bernieres’in son kitabı Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini büyük yankılar yarattı. Richard Russo ‘’Her sayfanın sonunda, yazarın zekasını, anlayışını, kalbini, hayal gücünü ve bilgeliğini duyumsuyorsunuz. Bu harika bir kitap...’’ diyor. A.S. Byatt, yazarı, Dickens ve Evelyn Waugh ile aynı çizgiye oturtuyor.

Bernieres uzun zamandır özlemle beklediğimiz yeni eseriyle karşımızda; Kanatsız Kuşlar, mizah ve kederin çın çın yankılandığı lirik bir yapıt... Karşı cins arasındaki aşkı, dostlukları ve dostların birbirlerine düşman olmak zorunda kaldıkları savaşın nasıl kişilsel bedeller ödettiğini dile getiren politik bir roman.

Kanatsız Kuşlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde Güney Batı Anadolu’nun küçük bir sahil kasabasında yaşayan kuşaklar boyunca o topraklarda kök salmış -Müslüman Türkler, Hıristiyan Yunanlı ve Ermeni azınlıklar- zengin ve farklı kültürlerin öyküsü... Yerel özdeyişler üreten halk bilgesi çömlekçi İskender, çocukluklarından beri arkadaş olan Karatavuk; İskenderin’in oğlu ve Mehmetçik; birbirlerine ‘Kafir Efendi’ diye hitap eden iki farklı din mensubu Peder Kristoforos ve Abdulhamid Hoca; karısı zina suçu ile recm edilen toprak ağası ve kentin koruyucusu Rüstem Bey; Likya mezarlıklarında yaşayan ve korkunç görünümü nedeniyle ‘Köpek’ lakaplı bir adam; tüm dinlerin temsilcilerine ve Tanrı’ya lanetler savurarak ortalıkta dolanan ‘Gavur’ denilen bir diğer adam... De Bernieres’in kahramanlarıdır.

Koşup oynayarak vakit geçirdikleri tepelerde Mehmetçik, okuma yazma bilmeyen Karatavuğa Yunan harfleriyle Türkçe yazı yazmasını öğretmektedir.
Çocukluğundan beri yanından hiç ayrılamayan keçi çobanı İbrahim’in, güzelliği dillere destan Hıristiyan kızı Philothei’e duyduğu tutkulu aşk, genç adamın korkunç bir trajediye ve deliliğe sürüklemesine neden olacaktır. Bir süre sonra başlayan savaş kasabanın gençlerinin zorunlu askere gitmelerine neden olur. Gelibolu cephesinde savaşan Karatavuk, bu acımasızlığa yakından tanık oldukça masumiyetini yitirir.
Genç askerlerin geride bıraktığı kasaba da savaştan payına düşeni alır. Savaş hiç vakit yitirmeden fanatik dindarlık ve milliyetçilik duygularını kamçılayarak su yüzüne çıkarır ve yüzyıllardır süre gelen barış ve ahenkli yaşamı yerle bir eder.

Kanatsız Kuşlar ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda ülkeyi istila eden batılı güçleri askeri dehası ile perişan ederek büyük zafer kazanan ve ülkeye yeni bir düzen getiren Mustafa Kemal’in de öyküsüdür.

Tarihi gerçeklere dayanan, ama destansı anlatımıyla fazlasıyla insancıl, duygusal ve tensel ayrıntılarda büyüleyici çağrışımlar ifade eden Kanatsız Kuşlar tam bir zafer abidesidir.
(http://www.altinkitaplar.com.tr/kitap.asp?KitapID=762)

Ayrıca bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanats%...iddialar.C4.B1