divindiv_outer.jpg divindiv_inner.jpg..

KİTAP SEÇERKEN, KİTAP OKURKEN BİZE UĞRAYIN
BİRİKİMİMİZI SİZİNLE PAYLAŞALIM

SON OKUDUKLARIMIZ
Tam Sayfa inceleme için aşağıdaki linki tıklayınız
NoktürnlerKazuo İshiguro

Duygusal bir gece müziği anlamına gelen Noktürn, müziğin ümit dolu vaadleri ile, hayatın yerine getiremediği gerçekler arasındaki farkı vurgular. Düşsel karakter taşıyan bu Noktürnler zaman zaman melankoli, pişmanlık, yılgınlık, hüzün, ümitsizlik içerirler. Kazuo Ishiguro'nun "Noktürnler" adlı öykü kitabındaki beş büyüleyici hikâyesi kırgınlık ve pişmanlık doludur. Şarkıyı dinleyen öykü kahramanı kendisiyle hesaplaşır, geçmişe döner ve bir aydınlanma yaşar.

Tam Sayfa inceleme için aşağıdaki linki tıklayınız
Unutkan Ayna  - Gürsel Korat

Görmediklerimi, bildiğim yerlerde yazdım. Hindistan'da üç yıl esir kampında tutulan, savaş gazisi dedemin lakabı "Delisolak"tır. Onun solak torunu olarak yazdım. Yozgatlı akrabalarımdan, eşden dosttan dinlediklerimi düşündüm, Çandır'ın kuzeyindeki İğdeli'de gördüğüm okul binasının önünde bunları anımsadım, sonra satırla adam kesilen kanlı pınarların başında, söğütlerin dibinde oturdum, öyle yazdım. Develi'de dağları aşarak, Felahiye'de ırmak sularına bakıp coşarak, Erkilet'te Erciyes'e bakıp şaşarak yazdım. Nefes nefese koştum yazdıklarımın peşinden. Anlattıklarımın hepsinin acısını çektim, sevincini kendimden ekledim. Unutkan Ayna'yı eline alanlar da anlatıcının yaptığı gibi koşup duracaklar; onları ne etkiler bilinmez ama dilerim atın boyunduğuna astığım fener gözlerini kamaştırır. Geciktiren aynalar birbirini izleyen, eş zamanlı hareket edemeyen görüntüleri aklımıza getirdiği için çok heyecan vericiydi. Unutkan aynalar, bir görüntünün kaynağından çok uzaklarda ve çok sonraki zamanlarda belirmesi anlamına geldiği için heyecan verir mi bilmem ama benim zaman konusunda söylediğim sözün sırlanmış halidir. Bu romanımda zamanın aklımı kurcalama biçiminin ne olduğunu, bir soran olursa, böyle açıklayabilirim

 

Tam Sayfa inceleme için aşağıdaki linki tıklayınız
Hüznün Fiziği -  Georgi Gospodinov

Jan Michalski Edebiyat Ödülü
Bulgar yazar Georgi Gospodinov’un dönemden döneme, hikâyeden hikâyeye atlayarak ince ince kurduğu bir labirent-roman Hüznün Fiziği. Romanın anlatıcısı, başkalarının zihinlerine nüfuz edip onların yaşadıklarını yaşayabilen bir adam.

"İnsan bir süreliğine susmalı ve oluşan sessizlikte başka bir öykü anlatıcısının –bir balık, yusufçuk, sansar veya bambunun, bir kedi, orkide veya çakıltaşının– sesine kulak vermeli. Arıların roman yazmadığını, örneğin, nereden biliyoruz? Tek bir bal peteğini bile okuduk mu? Veya balıklardan başlayalım. Evrimin nasıl da büyük bir bölümü balıkların sessizliğinde kilitli duruyor, bizden önceki tüm o asırlar boyunca nasıl da çok bilgi biriktirmişler! Bu sessizliğin derin, soğuk depolarıdır onlar." Devamı:

Bizi Tanıyın

 

 

KULÜBÜMÜZ
 

Bize Yazın
Bizi Tanıyın
Kitap Kulübüm
Bizim Yazılarımız
Takvimimiz
Kitap Kulübüm
Neleri Gerçekleştirdik

 

 

SİTEMİZ

Kitap Tanıtım Sayfaları
Yeni Başlayanlara
Okuduklarımız
Şimdi Ne Okuyalım?
Bize Yazdıklarınız
Kısa Bilgiler
Listeler

Dipnot Kitap Kulübü Çalışma Takvimi

31.10.2019Issızlığın OrtasındaMehmet EroğluTürkiyeRoman;Buket
14.11.2018Animal TristeMonica MaronAlmanyaRomanBenal
28.11.2018Kırmızı DefterPaul AusterA.B.D.Novella Bergün
12.12.2018Vatandaşlar AyaklanıyorDavid HoffmanA.B.D.DenemeÖzge
28.12.2018ŞatoFranz KafkaAlmanyaRomanRakella
09.01.2019TirzaArnon GrunbergHollanda RomanIşıl
23.01.2019Halepli ÇocukSummıa SukkarSuriye/CezairRomanEren
06.02.2019Otomatik PiyanoKurt VonnegutA.B.D.Roman Benal
20.02.2019Guatamala EfsaneleriMiguel Angel AustriasGuatamalaNovella Duygu
20.02.2019Ağaçların Özel YaşamıAlejandro ZambraİspanyaNovellaŞule
06.03.2019MerhametStephan ZweigAvusturyaRomanCahide