Borges Portre Çalışması


 


Ulrike

(Borges Öyküleri üzerine denemeler)


 

Anasayfaya

Eleştiri sayfasına


 

 
 
  
Ulrike -   Destandaki Sevgili

Eren Arcan

Borges’in son kitabı olan Kum Kitabında yer alan “Ulrike” öyküsü eleştirmenler tarafından “Edebî bir hayatın İmzası” olarak görülmüştür. Borges bu öyküde  Kuzeyin Volsungs Destanını arketip sıçramaları kullanarak günümüze yerleştirir.

Destanda Sigurd adlı bir kahraman ünlü kılıcı “Gram” ile toplumun başına bela olan korkunç ejderhayı öldürür. Savaşçı-kadın Brynhilde ile evlenmeye hak kazanır. Ancak şatosu alevlerle çevrili olan Brynhilde’ın bir şartı vardır. Alevleri aşma cesaretini gösterecek olan erkekle evlenecektir.

Ülkenin kraliçesi ise evlenmek üzere olan Sigurd’un gönlünü çeler. Sigurd kendi kılıcını kraliçenin erkek kardeşi Gunnar’a vererek kendi cesaretini onun bedenine yerleştirir. Gunnar alevleri geçer. ve savaşçı-kadın ile evlenir. Ama tezgâhı anlayan kadın birleşme gecesi Sigurd’un kılıcı Gram’ı ikisinin arasına koyar. Destan hem Sigurd’un, hem de Brynhilde’ın ölümü ile son bulur.

Borges, Volsungs destanından alınan bir dizeyi epigrafına koyar. “Kılıcı Gram’ı aldı ve çıplak silahı aralarına koydu”  Böylece epigraftaki kılıçla simgesiyle çağlar ötesi destanın kahramanları, 1970 yılının York kentindeki aşıklara bağlanır. Destan zamanı ile güncel zaman Borges’in kaleminde birleşir.

İzlanda dilinde “kudretli” anlamına gelen All-rikr güncelin Ulrike’si ile birleşerek Borges’in kaleminde bir arketip oluşturur. Güncelde Ulrike’ye aşık olan Javier kadına sahip olduğunda, yüzyıllar öncesinden gelen tüm All-rikr’lere de sahip olmaktadır.

Aralarındaki kılıç kalkar. Javier aralarındaki aşkı şöyle anlatır. “İkimizin arasında kılıç yoktu. Zaman kum gibi akıyordu. Yüzlerce yıllık karanlıkta aşk aktı gitti ve ben ilk ve son kez Ulrike’nin görüntüsüne sahip oldum”

Sevgili zamanın içinden geldiği için Javier, Ulrike’nin “kendisine” değil. “görüntüsüne” sahip olmuştur.


25 Ağustos 2013
İstanbul


Ulrike Borges - Destandaki Sevgili
 

 

 

 

Sitemizdeki Borges İncelemeleri

  Öykü İncelemeleri

 

 

Valid CSS!