2008 yılı kitaplarımız hakkında
KISA BİLGİLER
Anasayfa Tüm Kitaplar
  

 

 

       
      Yıllara göre okuduklarımız   2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007

 

Zor Sevdalar, Gözlemci - Italo Calvino
"Artık hiç kuşkum yok, masallar gerçektir" diyen Calvino Ağaca Tüneyen Baron, İkiye Bölünen Vikont, Kozmikomik Öyküler ve daha birçok eseriyle fantastik edebayatın en güzel örneklerini sunar. Ölümünden hemen önce Harvard Üniversitesi için hazırladığı "Amerika Dersleri" inde ise bir sanat eserinin temel ögelerini anlatırken hayatın nasıl yaşanması gerektiğine de ışık tutar Calvino. Üstkurmaca edebiyat örneklerinin en iyilerinden olan Bir Kış Gecesi Eğer Yolcu ile Calvino edebiyatta yeni bir biçim ve dil arayışına girer.
Orhan Pamuk

Benim Türk Kütüphanem
Orhan Pamuk
Türkiye'nin bu yıl konuğu olduğu Frankfurt Kitap Fuarı için Orhan Pamuk'tan Türk Kütüphaneleri hakkında istenen yazı üzerine yazarın kaleme aldığı Benim Türk Kütüphanem adlı yazıda  "Kütüphanemin çekirdeği, babamın kütüphanesidir. On yedi-on sekiz yaşında vaktimin büyük çoğunluğunu, kendi kendime kitap okuyarak geçirmeye başlayınca, İstanbul kitapçıları kadar, babamın evin salonundaki kitaplarına da saldırdım...." der

Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk
Sahte değerler üzerine kurulmuş burjuva sınıfına ait olan Kemal, alt sınıftan gelen Füsûn’a tutku ile bağlanınca, sınıfının normlarını sorgulayacak ve o sınıfı terkederek sevdiği kadından çaldığı ve fetişletirerek biriktirdiği eşyalarla bir “Masumiyet Müzesi” kuracaktır.

Adalet Ağaoğlu

Hayır... Adalet Ağaoğlu
Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır'dan oluşan Dar Zamanlar üçlemesinin son kitabı olan Hayır'da, Adalet Ağaoğlu 1980 darbesinin sonunda, aydın insanın sıradanlığa, tekdüzeliğe, otoriteye, "Hayır" deyişini dile getirir. "Her durumda özgür kimliğimizi koruyabilmek ancak edimle söylenebilecek şu tek ve son söze bağlı: HAYIR" der Ağaoğlu.

Alexandr Soljenitsin

Ivan Denisoviç'in Hayatında Bir Gün - Aleksandr Soljenitsin
Hem dünya hem de Rus edebiyatının en aykırı ve en muhalif yazarlarından biri olarak biilinen Soljenitsin Stalinizm’in en dehşetli yüzünü bizzat kendi tecrübelerinden yola çıkarak anlattığı "İvan Denisoviç'in Bir Günü" ve "Gulag Takımadaları" gibi eserleriyle adını dünya edebiyatında yerini aldı. Ancak dünyada böylesine kabul gören Soljenitsin kendi ülkesinde aşağılandı. Sürgünler ve hapislerle geçen bir ömür sürdü...

William Faulkner

Köy - William Faulkner
Nobel ödüllü Amerikalı yazar William Faulkner'ın (1897-1962) Snopes ailesi üzerine üçlemesinin ilk olan Köy romanında. kurnaz ve entrikacı Flem Snopes, akrabalarıyla birlikte, Frenchman's Bend köyünü yavaş yavaş ele geçirmeye başlar. Snopes klanı bir anlamda taşralı orta sınıfın ortaya çıkışının ve yükselişinin hikayesidir;

Jorge Luis Borges

Ustanın Dersi - Borges ve Yapıtları Üstüne
Norman Thomas di Giovanni Evreni edebiyatta özetleyen yazar olarak anılan, fantastik öyküleriyle büyülü gerçekçilik akımının kaynağı olarak görülen Jorge Luis Borges ardında bıraktığı 50 küçük hikayeye ile edebiyat dünyasının yapı taşlarından olmuştur.

Italo Calvino

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu
Italo Calvino
Postmodern yazının en büyük ustalarından Italo Calvino, Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı başyapıtı, on bitmemiş roman başlangıcı ile, aralarına serpiştirdiği, okura “Sen” diye hitap ederek okuru da öykünün içine kattığı bölümlerden oluşuyor. Bu, her öykünün yarım kaldığı kitabında, Calvino gerilimi muhafaza ederek okuru kitabın parçası haline getiriyor ve "İyi okur", "İyi edebiyat" sorunlarını irdeliyor.

Güven Turan

Üçlü - Güven Turan
Dalyan-Yalnız mısın?-Soğuk Tüylü Marı uzun hikayelerini kapsayan Güven Turan’ın bu kitabı, daha önce yayımlanan ve her biri o dönemde çok satanlar listesine giren üç romanı; Dalyan, Yalnız mısın? ve Soğuk Tüylü Martı’yı bir araya getiriyor. Türk Dil Kurumu 1979 Roman Ödülü’nü kazanan Dalyan, askeri yönetim altındaki bir ülkede aydının yalnızlığını, Yalnız mısınız? da kişiliğini bulamayan bir iş adamını, Soğuk Türlü Martı da da tutkulu bir aşkın insanları ittiği acılar anlatılıyor.

Kazuo Ishiguro

Günden Kalanlar - Kazuo İşiguro
Darlington Malikanesinin başuşağı Stevens sarsılmaz bir güven ve sadakatle efendisine bağlıdır. Ancak Lord Darlington’ın vahim politik hatalar yapması onu kendi hayatını sorgulamasına neden olacaktır. Ayrıca vazifesine olan derin bağlılığı onu birlikte mutlu olabileceği bir kadına yakınlaşmaktan alıkoymaktadır. Vakar dediği resmiyet maskesi altında samimiyetten, dostluktan ve karşılıklı anlayıştan uzak bir hayat yaşar. Hayatının son aşamasında, efendisine olan bağlılığın bedelini ödediğini pişmanlık içinde anlar.

Murathan Mungan

Büyümenin Türkçe Tarihi Murathan Mungan Seçkisi
Bazen okuduğunuz bir öykü sizi birkaç yaş birden büyütür. Çoğu kez edebiyat, hayattan daha çabuk büyütür. Yaşama ilişkin birçok şeyi, kendi deneyimlemenize gerek kalmadan edebiyat yoluyla öğrenirsiniz. Önünüzdeki yılların deneyimlenmiş, canlandırılmış, sonuçlandırılmış haliyle sizi, hayattan daha önce bilgilendirir, donatır; dünyaya ve geleceğinize hazırlar.

Oğuz Atay

Tutunamayanlar - Oğuz Atay
Burjuva düzeninin kurallarına, değer yargılarına, beğenisine, yaşam biçimine ayak uyduramayan, topluma yabancılaşmış aydının, çaresizliğinin ve yalnızlığının, bilinçakışı, şiir, şarkı, anı, tiyatro, kolaj teknikleri ile harmanlayarak yazılan, ana gücünü ironiden alan Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı Türk romanının ilk modern ve hatta ilk postmodern romanı olarak kabul görmektedir.

Cesare Pavesse

Ay ve Şenlik Ateşleri - Cesare Pavese
Pavese'nin yaşadığı yılların tarihsel bir dökümü bu roman.  Faşizme karşı mücadeleyi, hapishane yaşantısını, direniş hareketini, İtalya'da savaş sonrası yıllarını anlatan yazar, işçi ve aydın kesiminin temsilcilerini onları yakından tanıyan bir gözlemcinin inandırıcılığıyla çiziyor. En olgun yapıtı sayılan Ay ve Şenlik Ateşleri'nde Pavese benzersiz bir doğa sevgisini, kırsal kesimin ahlak anlayışını ve yazgıya karşı koymanın anlamsızlığını vurguluyor. Ay ve Şenlik Ateşleri özlemlerin ve olağanüstü bir hüznün romanı.

George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
George Orwell
Distopia (anti-utopia) roman türünün en iyilerinden biri olan George Orwell’in 1948 yılında yazdığı 1984 romanında , yurttaşların dev ekranlarla “Büyük Birader seni gözlüyor” sloganı ile gözetlendiği, özel hayatın yokolduğu, birey benliğinin sıfırlandığı, geçmişin günün şartlarına göre devlet eliyle silinerek defalarca yeniden yazıldığı, düşünmeyi engellemek için “Yenikonuş” sistemi altında dilin, zıtlıklarından arındırıldığı, kelime haznesinin en aza indirildiği, özellikle soyut kavramların ortadan kaldırıldığı faşist bir devlet yönetiminden sözedilmektedir.

Romain GaryCennetin Kökleri - Romain Gary
İkinci Dünya Savaşı sonrasında, bir Fransız sömürgesi olan Çad’da, Morel adlı bir çevreci Cennetin Köklerinin adalet, özgürlük ve onur olduğunu söyleyerek, etrafına topladığı bir grup insanla Orta Afrika’da düzeni sarsacak eylemlere girişir. Ancak Afrika üzerine oynanan oyunlarda her kesim, Morel'i kendi davalarına doğrultusunda kullanmaya çalışacaktır.
Heinrich BöllDokuz Buçukta Bilardo
Heinrich Böll
Dokuz Buçukta Bilardo, Almanya'nın Ren bölgesinde yaşayan Fahmel ailesinin öyküsünü üç kuşak boyunca anlatır. Kitapta Faşizmin ve Nazizmin Fahmel ailesi içindeki çatışması, Alman toplumu içindeki çatışmanın izdüşümüdür. Kardeşi kardeşe vurduran, karı kocayı ayrı düşüren, arkadaşlıkları bitiren bu çatışmanın hesaplaşması, Heinrich Böll'ün bütün yapıtlarında görülen duyarlıklı gözlem gücü, eleştirel yaklaşım, alaycılık ve hümanizma ile ele alınır.
Sema Kaygusuz

Yere Düşen Dualar - Sema Kaygusuz
Yere Düşen Dualar, Türk Edebiyatı’nda daha çok öyküleriyle tanınan Sema Kaygusuz’un 2006 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Roman, bir adada yaşayan anlatıcı Leylan’ın ailesiyle, ada halkıyla, doğayla, zamanla ve varlığıyla iç hesaplaşmalarının konu edildiği ilk bölüm “Üzüm” ve ilk bölümün izdüşümlerinin efsane düzleminde anlatıldığı “Altın” adlı ikinci bölümden oluşur.

Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung
Anılar, Düşler, Düşünceler
Yirminci yüzyılın önde gelen psikologlarından Carl Gustav Jung kollektif bilinçdışı kavramı ile psikolojiye farklı bir bakış açısı getirmiştir. Jung psişi bilinç, kişisel bilinçaltı ve kollektif bilinçaltı diye de tanımladığı “bilinçdışı” olmak üzere üçe ayırmıştır. Bilinç, algılarımızla çevremize adapte olarak bağlantı kurma yolunu; bilinçaltı, dürtüler, arzular, bastırılmış duygular gibi bilinç düzeyine çıkamayan algıları; kollektif bilinçdışı ise yüzyıllar boyunca evrilen insanlık deneyimlerini kapsar.

Ayşegül Devecioğlu

Ağlayan Dağ, Susan Nehir
Ayşegül Devecioğlu

"Bu bir Çingene'nin öyküsü; ömrü boyunca kendi kimliğinden göçmeye çalışmış bir Çingene'nin..." Ayşegül Devecioğlu ise Ağlayan Dağ Susan Nehir romanında, toplumsal düşünce alışkanlıklarından ve efsanelerin yarattığı imgelerden sıyrılarak, ama içeriden olmadığını da unutmadan, Çingeneleri hem anlamaya hem anlatmaya çalışıyor. Romanın iki ana karakteri var; Naciye abla ve çocukluğunu onunla geçirmiş genç bir kadın. Hikâyeyi kadının ağzından dinliyoruz. Ancak Naciye Abla da, her anlatılışında değişen masallarıyla anlatıcı rolünü yer yer üstleniyor. cümlesiyle başlayan Ağlayan Dağ Susan Nehir'de, Çingenelerin dünyasına bakıyor Ayşegül Devecioğlu.

Yahya Kemal

Yahya Kemal Beyatlı
Bozgunda Fetih Rüyası - Beşir Ayvazoğlu
"Mısra haysiyetimdir" sözüyle Yahya Kemal şiirde dizenin bir iç uyumla, musiki cümlesi halinde kusursuzlaştırılması gerektiğini anlatır. Şair, şiirleriyle olduğu kadar şiirle ilgili görüşleriyle de büyük yankı uyandırdı. Sanatçı kendi ulusunun dilini bulmalıydı. Batı'dan edindiği yüksek beğeniyle, Batı şiirine öykünmeyen yerli bir şiire yöneldi. Biçime ağırlık tanıdı. Esinlenmenin yerine dil işçiliğini getirdi. Dize çalışmasındaki titizliği "az ve güç yazıyor" izlenimi uyandırdı. Yaşadığı sürede hiç kitap yayınlamaması da bu izlenimi pekiştirdi. Karşıtları tarafından "esersiz şair" olarak adlandırıldı. Hemen her kesimden eleştiriler aldı.

Nedim Gürsel

Allahın Kızları - Nedim Gürsel
Lat, Uzza ve Manat. İslam’dan önce Kábe’de bulunan ve Allah’ın Kızları olarak kabul edilip tapınılan putlardı bunlar. Sonra Allah, Hazreti Muhammed’i elçi seçti ve onların hükmü kalmadı. Ama İslam’ın kabul edilişine ve yayılışına tanıklık etti onlar ve dile gelip o dönemi anlattılar. Yazar Nedim Gürsel sekiz yıldır roman yazmıyordu. Bu aradan sonra çıkan romanı Allah’ın Kızları’nda teker teker konuşturuyor onları.

Oscar Wilde

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde
Özel hayatındaki sapkınlıklar nedeniyle zamanında yargılanan ve hapse giren Oscar Wilde yaşamında güzellik ve estetiği ön planda tutmuş, şiirlerinde, tiyatro eserlerinde ve tek Romanı olan Dorian Gray'in Portresinde bir yandan hedonist felsefeyi savunurken diğer yandan acımasız dili ile İngiliz sosyetesine ağır eleştiriler getirmiştir. Biyografileriyle ünlü eleştirmen - yazar Peter Ackroyd Oscar Wilde'ın Son Vasiyeti adlı kitabı ile bu aykırı yazarı okurlarına usta bir edebiyatçı gözüyle anlatıyor.

Tahar ben Jelloun

Duygular Labirenti, Tanca'da Sessiz bir Gün, Gitmek, Kızıma Irkçılığı Anlatıyorum, Son Arkadaş
Tahar Ben Jelloun'un romanlarında Fransız toplumundan çok, Faslı ya da Fas'tan gelme kahramanlar boy gösterir. İlk ürünleri, baskıya, adaletsizliğe başkaldıran şiirlerdir; şiir yazmaktan daha sonra da hiç vazgeçmedi. Romanlarının konusunun temelinde de çoğunlukla "adalet" kavramı vardır; ama bire bir kişiliklerin üzerinde denenen, onlarla yaşayan canlı bir kavramdır bu; çünkü Ben Jelloun'a göre yazarın bir görevi de birey olmadan özgürlüğün de, kültürün de varolamayacağını hatırlatmaktır. Ben Jelloun'un yapıtları daima Fas'ın sözlü geleneklerine bağlı kalmıştır; başka bir dilde yazsa bile, onu besleyen, ona yaratma gücü veren daima Fas'tır.

Nadine Gordimer

Yanımda Kimse Yok
 Nadine Gordimer
Yazarın 1998 yılında aldığı NObel ödülünden hemen sonra yazdığı Yanımda Kimse Yok'ta Güney Afrika'da aparheid sonrası dönemimini ele alıyor.Güney Afrika'da irk ayrimina son verildikten sonra uygulanan ilk seçimlerden hemen önce yasanan olaganüstü geçis döneminde, tutkulu bir kadin avukat olan Vera Stark siyahlarin topraklarini yeniden elde etmek için yürüttükleri mücadelede onlari temsil eder. Didymus Maqoma, karisi Sibongile ve güzel kizlarinin yasamlari yoluyla okur, yeni elde edilen bu güce eslik eden alisilmadik tutkulara, sapmalara ve tehlikelere tanik olur.

Peter Ackroyd

Oscar Wilde'ın Son Vasiyeti
Peter Ackroyd

Romanlar, araştırmalar, şiirler, biyografiler, aklınıza gelen hemen her türde eser üretir yazar. İlk kurgu yapıtı, az bilinen ve bir travestiyi anlattığı Dressing Up olur. Bunu sürekli döneceği konulardan (ve en büyük aşklarından) biri olan Londra'yı anlattığı Londra Yanıyor isimli araştırma ve kurgu bir biyografi olan, Oscar Wilde'ın Son Vasiyeti izler. 1983'te Ackroyd'u dünya çapında üne kavuşturan bu kitap kimilerince Wilde efsanesine çelme taktığı için eleştirilse de Somerset Maugham ödülüne layık bulunur.

Sara Pardo

Dünden Bugüne İzmir Yahudileri
Sara Pardo

1492 yılında İspanya'yı terk etmeye zorlanan yahudilerin bir kısmı Osmanlı topraklarına yerleşmiş, İzmir'de asırlar boyu kendi kültür birikimlerini Türk-Osmanlı kültürü ile birleştirerek Türk Osmanlı kültürünün önemli renklerinden biri olmuşlardır. Sara Pardo Sevgili İzmir Beni Tanı - Dünden yarına İzmir Yahudileri kitabıyla bu kültür birikimini harikulade bir kitap olarak tarihe kazandırmıştır.