2007 yılı kitaplarımız hakkında
KISA BİLGİLER
Anasayfa Tüm Kitaplar
  

 

 

       
      Yıllara göre okuduklarımız   2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007


Doris LessingAltın Defter - Doris Lessing
Parçalanmış kişiliği nedeniyle tıkanan yazar Anna Wulf dört ayrı deftere yazdığı yazılarıyla hem yazar bloğunu aşmaya hem de gerek politik gerekse kadın olması nedeniyle hissettiği sosyal baskıların üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Beşinci defter olan Altın Defter ile Anna bunalımlarını aşarak kendisi ile uzlaşacaktır.
Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı - Fernando Pessoa Edebiyat dünyasının en ilginç yazarlarından biri olan Portekizli Fernando Pessoa, yaşamı boyunca 72 altkimlik üretmiş ve her birine özgün bir hayat vererek onların ağzında eserler yaratmıştır. Bir muhasebeci olan Bernardo Soares adlı "heteronym"i kanalıyla yazdığı "Huzursuzluğun Kitabı" Montaigne'in Denemeleri ile kıyaslanan bir başyapıt olarak kabul görmektedir.
Mehmet UzunNar Çiçekleri ve Yaşlı Rindin Ölümü
Ülkesinden ayrı yaşamak zorunda kalan Kürt yazar Mehmed Uzun "Nar Çiçekleri" adlı deneme kitabında sürgünlük, ötekilik, yurt hasreti, kendi kökenine yolculuk gibi temaları işlemektedir. Mehmed Uzun otobiyografik temalar taşıdığı belirtilen "Yaşlı Rindin Ölümü" nde ise, ülkesinden ayrı kalan bir aydının yıllar süren acılarını işler.
Rudolfo AnayaKutsa Beni, Ultima - Rudolfo Anaya
Meksika'dan Amerika Birleşik Devletlerine göç eden insanların oluşturduğu bir toplum olan "Chicano" lar bu ülkeye kendi örf ve adetlerini, kendi inançlarını taşımışlar, ve kendilerine özgü sanat yapıtlarını sunmuşlardır. Chicano edebiyatının başyapıtı olarak kabul gören Kutsa Beni, Ultima, ABD'nin güneyindeki bir kasaba olan Las Pasturaslı bir çocuğun katoliklik, şamanizm, animizm felsefeleri arasında kendi özünü bulma öyküsüdür.
Alain de BottonProust Yaşamımızı Nasıl Değiştirebilir?
Alain de Botton
Felsefeyi sevimli ve anlaşılır kılan İsviçreli genç yazar Alain de Botton "Günlük Yaşam Filozofu" olarak anılmaktadır. Botton, Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir? adlı çok ses getiren kitabında Proust'un eserlerinden yola çıkarak hayat üzerine okuruyla sohbet eder ve ona Proust'tan esinlenerek hayatını nasıl daha anlamlı kılabileceğini anlatır.
Toni MorrisonSevilen - Toni Morrison
1993 yılı Nobel Ödülünü alan Amerikalı yazar Toni Morrison'ın 'Sevilen' adlı romanı, Amerikan edebiyatının son 25 yılda yayınlanmış en iyi yapıtı seçildi. 'Sevilen', 1988 yılında da Pulitzer Edebiyat Ödülü'ne değer görülmüştü. Morrison'ın 'Sevilen' adlı romanında, Amerikan İç Savaşı'nı izleyen yıllarda siyah köle Sethe'in kölelikten özgürlüğe doğru yaptığı zorlu yolculuk anlatılıyor.
Fürüzan47'liler - Füruzan
1971 yılında "Parasız Yatılı" adlı öykü kitabıyla Sait Faik ödülünü kazanarak edebiyat dünyasına giren Füruzan 1974 yılında yayımlanan 47'liler adlı romanında talebe hareketleri sonucunda yaşanan 12 Mart döneminin acı tablosunu gözler önüne serer.
Güngör TekçeZafir Konağında Bir Tuhaf Zaman - Güngör Tekçe
Yarım yüzyıllık edebî birikime sahip, geçmişiyle barışık, sevgi yüklü şair/yazar Güngör Tekçe “Zâfir Konağında bir Tuhaf Zaman” adlı kitabında, 1200 lerden gelen Zâfir ailesinin, yirminci yüzyıl uzantısına, zaman perspektifinden bakarak, yakın tarihimize ait anı karelerini sunuyor bizlere.
Phillip RothPortnoy'un Feryadı - Philip Roth
Ailesi tarafından titizlikle iyi bir yahudi olarak yetiştirilen Portnoy'un, hem büyüme hem de daha sonraki dönemlerdeki cinsel saplantıları, yahudiliğin verdiği yertsiz yurtsuzluk duygusu, orta sınıf bir çekirdek aile tarafından yetiştirilmenin azabı, edebiyat tarihinin en komik ama aynı zamanda hüzünlü bir eseri olarak karşımıza çıkıyor.
Dino BuzattiTatar Çölü - Dino Buzzati
Çiçeği burnunda teğmen Drogo, şan, şeref, kahramanlık tutkularıyla görevli olduğu sınır tabyasına gitmek üzere yola çıkar. Drogo kalenin ardındaki Tatar Çölü'nden gelecek düşmanla savaşacak, büyük başarılar elde edecek, onurlu bir kahraman olarak yoluna devam edecektir. Oysa Tatar Çölü'nün ardında ne savaş tehlikesi vardır ne de düşman
Bahar VardarlıÇeşme, Çeşme - Bahar Vardarlı
"Çeşme’nin kendine has bir tılsımı vardır. Bu tılsımı ancak Çeşme’de yaşayan fark eder. Yazları cıvıl cıvıl yaşayan bu rüya belde, ülke sınırları içinde değilmiş gibi bir kanı uyandırmıştır bende. Sanki biri sihirli değneğiyle dokunmuş yapay bir cennet yaratmış! Sadece Çeşme koparır beni Türkiye gerçeğinden." der Bahar Vardarlı .
Miguel de CervantesDon Kişot - Miguel de Cervantes
Antikahramanlarla, süperkahramanların önce gideni olarak kabul gören Don Kişot 2005 yılında 400. yılını kutladı. Sevdiği kadına zaferlerini sunmak üzere gerçek olamıyacak hayaller peşinde maceradan maceraya koşan ama her seferinde de yenilen ama hiç yılmayan Don Kişot'un "Aşk kalbin tek kurtuluşudur." teması çağlar boyunca okurları büyülemiştir. 
Yaşar KemalYılanı Öldürseler - Yaşar Kemal
Ülkemizin sosyal yarası töre cinayetlerinin epik bir anlatımı olan Yaşar Kemal'in "Yılanı Öldürseler" eseri, Fransa'da son kırk yılın "40 Kitabı" arasına girdi. Köy halkı tarafından anasını öldürmeye itilen dokuz yaşındaki Hasan'ın trajik öyküsü, Yaşar Kemal'in harikulade şiirsel epik anlatımıyla okuru yüreğinden kavrıyor.
Halil KaynarcaAlevilik - Bektaşilik - Halil Kaynarca (Söyleşi)
Sayın Halil Kaynarca 7 Mart 2007 tarihinde Kulübümüzde yaptığı konuşmasında Orta Asya'dan göç eden Türklerin dinsel baskılar altında inançlarını değiştirdiklerini ama yine de şaman köklerine bağlı kaldıklarını anlatırken Aleviliğin o tarihten bu yana geçirdiği evreleri ve kadına bakışını da dile getiriyor.
Kazuo IshiguroBeni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro
Kazuo Ishiguro, Time tarafından, ölmeden önce okunması gereken 100 kitap listesine alınan son romanı "Beni Asla Bırakma" ile bilim kurgu aracılığıyla geleceğin dünyasına ürkütücü bir yorum getiriyor. Birer organ bağışçısı olarak yetiştirilen klonların yaşamına ve iç dünyasına hüzünlü bir bakış olan romanda insanlık kavramı irdeleniyor.
 
Orhan PamukKara Kitap - Orhan Pamuk
Kara Kitap'ın labirentlerinde Orhan Pamuk'un engin bilgi birikimi ve usta anlatımı ile gezinirken, yüzyılların benliğimize kattığı kimliklerimiz ve bu süreç içerisinde oluşan kültür hazinemizin bir kez daha farkına varıyoruz. 'Kendin Olmak" olgusu ile başbaşa kalıyoruz.
> Alain Robbe-GrilletKıskançlık - Alain Robbe-Grillet
Nathalie Sarraute, Claude Simon, Marguerite Duras, Michel Butor ile birlikte "Yeni Roman" akımını kuran Alain Robbe-Grillet, bu akımı "objeye yönelen öznellik" olarak tanımlar. Okuyucuyu romanlarının merkezine yerleştirerek çevreyi ve olay örgüsünü onun bakış açısından verdiği Silgiler ve Kıskançlık adlı iki eseri ile edebiyata yeni bir soluk getirir.
ŞamanizmŞamanizm - Nadide Lischka (Söyleşi)
Bir şifa tekniği olan şamanizm, hem Ilkel toplumlarin sağlık sorunlarını çözmek için kullandıkları bir yöntem hem de aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Şaman trans durumuna geçebilme yeteneği olan kimselerdir, doğaüstü varlıklarla ilişki kurarak onların güçlerini toplum yararına kullanırlar.
Marcel ProustSaint Beauve'e Karşı -  Marcel Proust
Sainte-Beuve XIX. yüzyılda Fransız edebiyatına damgasını vurmuş en önemli edebiyat eleştirmenidir. Bu ünlü eleştirmen Rönesans’tan 19.yy’ın ikinci yarısına kadar Fransız düşününü etkilemiş ünlü aydınların yaşamını ve karakterini belgelemiştir.; Sainte- Beuve’e Karşı adlı eserinde Proust, bir yazarın eserinin kendi yaşamının yansıması olduğu tezini savunan bu ünlü eleştiri metodunu reddeder.
Elsa Triolet - Louis AragonElsa Triolet ve Louis Aragon
Yirminci yüzyılın en seçkin edebi çiftlerinden biri olan Elsa Triolet ve Louis Aragon yanlız edebiyat dünyasında izler bırakmakla kalmamış, İkinci Dünya Savaşı sürecinde anti-faşist harekette yer almışlardır Elsa Triolet Beyaz At, Yabancılar Buluşması, İlk Namus Lekesi romanlarıyla ödüller kazandı. Louis Aragon Fransız edebiyatının en önemli şairlerindendir. Elsa'nın Gözleri, Mutlu Aşk Yoktur şiirleri ölümsüzleşmiştir.
BulgaovUsta ile Margarita - Mihail Bulgakov
Stalin dönemini ağır bir dille yeren Bulgakov'un kitabı ancak ölümünden yirmialtı yıl sonra yayımlanabilmişti. "En büyük kötülük korkudur" temasını işleyen kitapta otoriteye karşı durmayan aydınlar, İsa'nın çarmıha gerilmesine karşı çıkamayan Küdüs Valisi Pontius Pilate ile koşutlanarak işlenmektedir.
Ingoborg BachmanMalina - Ingeborg Bachmann
Bir başyapıt olarak kabul gören Malina'nın yazarı Ingeborg Bachmann "Faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar..” der. Bachmann’a göre İkinci Dünya Savaşı’nı izlemiş olan “savaş sonrası” dönemi, belki ilkinden de korkunç olan bir savaşın yaşandığı dönemdir. Bu savaş artık cephelerde, dış dünyada değil, insanların iç dünyasındadır; en büyük hedef, insanları iç dünyalarında yıkmaktır. Bu yıkım ve cinayetler, artık tarihin belli dönemlerinde değil, günlük yaşamımızda yer alır."
MevlanaMevlâna
Mevlana'nın aşk ve barış felsefesi yanlızca Türk halkının değil sekizyüz yıldır çeşitli din ve kültürlerin düstûru olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle UNESCO 2007 yılını  sevgi ve hoşgörünün timsali olan Mevlana onuruna "Mevlana Yılı" olarak ilan etmiştir. "Kim olursan gel, yine gel" söylemi ile bütün din ve ırktan insanları kucaklayan felsefesi ile Mevlana günümüzde de insanlararası, toplumlararası bir köprü kurmayı sürdürmektedir.
 
ToptaşBin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
Bin Hüzünlü Haz’ın “bir yanıyla roman sanatı üzerine yazılmış bir roman” olduğunu söyleyen Hasan Ali Toptaş, “son cümlesine kadar kahramanını arayan” metnin, onu ararken “kahramana dönüştüğünü” ve bu serüven boyunca hem hayatın hem de geçmiş anlatıların içinden geçtiğini belirtmektedir.Bin Hüzünlü Haz da Toptaş, postmodernizmin üstkurmaca (metafiction – yazının kendi kendisini ele alması) örneklerinin en seçkinden birini sunar.
ToptaşGölgesizler - Hasan Ali Toptaş
Hasan Ali Toptaş'ı "İslam mistiğinin edebi kazanımlarla zenginleştirilmiş doğulu Kafka'sı" olarak tanımlayan Alman eleştirmeni Weidner kitabın asıl heyecan verici kısmının , birbirinin içine geçen, belirsizleşen zaman ve mekân. Silinen zaman ve mêkan, roman kahramanlarına dış dünyayla pek bağlantısı olmayan, sadece ruhsal gerçeklikle örtüşen bilinçaltının kapılarını açıyor. İşte bu içe doğru kayma, kitabın muhteşem şiirselliğinin kaynağı; dünyanın gerçek anlamda yeniden sihirlenmesi." demektedir.
Juan RulfoPedro Paramo - Juan Rulfo
Ondokuzuncu yüzyıl sonlarında feodal yapıdan kapitalist yapıya geçmekte olan Meksika çalkantılar içindedir. Rulfo Pedro Paramo adlı kitabında bu dönüşümü terkedilmiş, tekinsiz, hayaletlerle dolu bir kasaba üzerinden okura aktarır. Juan Rulfo Latin edebiyatında büyülü gerçeklik akımının kurucusu olarak dev Latin yazarları Fuentesi Cortazar ve Marquez'i derinden etkilemiştir.
Tahar ben JellounYoksullar Hanı - Tahar Ben Jelloun
"Işığın O Kör Edici Yokluğu"yla IMPAC, Kutsal Gece ile Goncourt ödüllerini alan, Fransa'da yaşayan Fas asıllı yazar Tahar Ben Jelloun, "Yoksullar Hanı" kıtabında kendine "Bidoun" "yoksun" adını veren önemsiz bir yazarın James Joyce'a bir saygı duruşu olarak bir "Fas Ulysees" i yazma saplantısını ele alır. Daha iyi bir hayat yaşayabilmek uğruna, Afrika'dan kalkıp insan yüklü mavnalarla Napoli'ye gelen, sınır dışı edilmemek için belgelerini yok eden, nereye ait oldukları belli olmayan insan gölgelerinin öyküsüdür Yoksullar Hanı.
John BanvilleGüneş Tutulması - John Banville
vDeniz adlı romanı ile Booker Edebiyat ödülünü kazanan John Banville, "Güneş Tutulması" nda, sahnelerden ayrılan bir aktörün geçmisine sığınmak için gittiği çocukluk evinde anılarının sağanağında bir "güneş tutulmasının" ardından gelen karanlığı yaşamasını anlatıyor.
Saul BellowGünü Yaşa - Saul Bellow
Saul Bellow ‘Günü Yaşa’ adlı kısa romanını 1957 yılında yayımladığında eleştirmenler tarafından İngiliz edebiyatının en önemli öykülerinden biri olarak değerlendirildi. 1976 yılının Nobel ödülünü aldığında İsveç Akademisi ‘Günü Yaşa’’yı yazarın önemli bir yapıtı olduğunu özellikle vurguladı.